Stranputice kapitalizma i sirovih strasti

Ashley Madison: Sex, Lies & Scandal, mini-serija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Netflix, 2024.

  • Kapitalizam naprosto ne preza ni od kakvih ideja samo da zgrne što više novca u što kraćem roku. Što je predmet prodaje bizarniji, to je valjda jednostavniji za reklamirati te će se ljudi lakše nakačiti na njega. Jedna od takvih zamisli, mora se priznati ipak originalnih, pokretanje je dejting stranice Ashley Madison. S pojavom društvenih mreža i aplikacija sav se socijalni život ionako preselio u virtualne sfere pa tamo možete potražiti ljude za različite prohtjeve – u rasponu od seksa do utjehe. Međutim, višu razinu svakako predstavlja pokretanje dejting sajta za uspješno traženje preljuba jer kako je i reklamni slogan kompanije sugerirao, život je prekratak da ne biste imali aferu, posebice ako vam jer relacija s partnerima neispunjavajuća. Ciljana publika bili su muškarci i žene kojima nedostaje strasti i seksa u bračnom životu, koji s vremenom upada u rutinu pa treba više truda da se vatre održe na životu. Tvorci stranice ispravno su pretpostavili da njihovi korisnici i korisnice pritom ne žele napustiti supružnike jer ih ipak i dalje vole, kao što im odgovara i sigurnost koju s njima uživaju. Ashley Madison jamčio je diskretan pristup zabranjenom voću: treba vam samo računalo ili pametni telefon te bankovna kartica da biste otvorili profil te u miru krenuli u potragu za drugim osobama voljnima upustiti se u avanturu izvanbračne afere.

    Usluga je, što ne iznenađuje, izazvala brojne kontroverze, osobito među konzervativcima i dušebrižnicima. Smatralo se da je cilj projekta potkopati same temelje obitelji i obiteljskih vrijednosti, da potiče na preljub i promiskuitetno ponašanje te da naposljetku ima moralno i društveno poguban učinak. Pritom su tvorci Ashley Madison dobro procijenili da će anonimnost te mogućnost online komunikacije biti poticajna onima manje hrabrijima da ispune svoje žudne i strasti. Upravo je zgražavanje jednoga dijela javnosti doprinijelo da se glas o sajtu pročuje, pošto je mainstream medije bilo strah izravno ga reklamirati. Što su se pojedinci i skupine glasnije zgražavali, tim su više potpirivali vatru znatiželje kod potencijalnih korisnika usluge.

    Za Ashley Madison vezan  je i jedan od najvećih skandala u kratkoj povijesti dejting mreža. To je uostalom i poslužilo producentima kao poticaj za nastanak ove trodijelne dokumentarne serije. Priče o kulturnim ratovima nisu toliko publici privlačne koliko horor priče o curenju njihovih osobnih podataka i najprivatnijih tajni u javnost, gdje se doslovno cijeli svijet može naslađivati do zla boga. Stoga su moraliziranja oko stranice pala u drugi plan kada su se nepoznata hakerska skupina ili pojedinac nazvan/i Impact Team dokopali povjerljivih podataka tvrtke koja stoji iza mreže: imena i prezimena, prepiske, brojeva računa korisnika kao i privatne i poslovne elektroničke pošte visokorangiranih pojedinaca u kompaniji. Navedeno je prouzročilo iznimnu medijsku pažnju, ali i neviđenu histeriju javnosti. Prvi su vidjeli veliki medijski potencijal koji su mogli neko vrijeme naokruglo eksploatirati. Drugi su svjedočili o tračerskom mentalitetu naše kulture pa su jedva dočekali provjeravati tko je sve koristio usluge mračne Ashley Madison, a bilo je tu, očekivano i neočekivano, zanimljivih imena i pojava, što je dodatno golicalo već ionako raspirenu maštu javnosti. Entitet koji stoji iza curenja podataka nikada nije otkriven.

    Serija dobro prokazuje stranputice kapitalizma. Tvrtka je u ime postizanja profita manipulirala korisnicima na najperfidniji način. Jamčila je sigurnost podataka te ih isticala lažnim oznakama na sučelju, a pritom se navedenom pitanju posvećivalo nedovoljno pažnje, što je uostalom hakerski čin i vrlo jasno pokazao. Za dodatnu cijenu jamčila je prilikom brisanja profila uklanjanje svih podataka o korisniku, što nije činila iako je naplatila uslugu. Korisnici su često razgovarali s botovima a ne stvarnim osobama, iako je usluga naplaćivana na temelju broja poslanih poruka. Gramzivost za profitom  toliko je snažna da je briga o klijentima postala sekundarna.

    Dokuserija u formi razgovora s bivšim zaposlenicima tvrtke, korisnicima njezinih usluga te medijskim stručnjacima analizira uspon i pad popularne dejting mreže, pritom naglašavajući problem sigurnosti i curenja podataka, što je poticajno područje za razmatranje. Njegov potencijal ovdje nije iskorišten jer autore više zanimaju senzacionalistički aspekti priče, što je evidentno i iz samoga pompoznog podnaslova Sex, Lies & Scandal, koji podilazi društveno-tračerskom mentalitetu. U formalnom i stilskom sloju također se evocira taj senzacionalistički duh. Epizode su dinamične, gledatelji se ostavljaju bez odgovora u napetim situacijama, balansira se između istrage i njezinih nepoznanica te emocionalnih ispovijedi sugovornika, korisnika ili njihovih partnera, na čije je živote mreža imala poguban utjecaj. Djelo otvara i pitanje kulture linča te javnoga napada i odbacivanja korisnika usluga te društvenoga marginaliziranja pa su uvedene brojne teme, od kojih bi mnoge same za sebe iziskivale podrobniju i sustavniju obradu.

    Cjelina pati od ponavljanja, a sugovornici nisu izbalansirano provedeni kroz priču, od kojih se mnogi uvode pa potom gube. Pritom središnje mjesto zauzima ljigavi bračni par Sam i Nia Rader, inače poznati kršćanski vlogeri, koje je na vrhuncu popularnosti zateklo otkriće da je Sam bio česti gost Ashley Madison. Njihova ispovijest u seriji djeluje kao zamoran reality show s bračnoga savjetovanja gdje pokajani i revni kršćanin Sam shvaća sve stranputice sirovih strasti, a supruga mu, kao također predana vjernica, prašta grijehe u ime potencijalno svijetle zajedničke budućnosti. Pritom je očigledno da Raderi ovo koriste za vlastitu promociju i zaradu jer su najavili poseban Netflixov dokumentarac o vlastitom iskustvu te pisanje knjige o tome kako je neugodno životno iskustvo u konačnici učvrstilo njihov brak.

    ©Dejan Durić, FILMOVI.hr, 2. rujna 2024.

Piše:

Dejan
Durić

kritike i eseji